Dansesteder

D A N S K   S E N I O R   D A N S

 R E G I O N:

NORDSJÆLLAND / ROSKILDE / BORNHOLM

 

           





          Nordsjælland

          Frederiksborg Slot

        Roskilde

        Vikingeskibsmuseet

Bornholm

Rundkirke

Dansesteder:

Addresse

Kontaktperson

Kort





Allerød

Centerhallen

Torsdag kl. 13:15 - 15:00

Lilledal 10

3450 Allerød

Jytte Albrechtsen

tlf. 4817 4740

mobil: 6150 4740

 e-mail: jytte.ebbe@lic-mail.dk


Borup

Dansestedet er stoppet








Espergærde

Dagcentret Oasen

Fredag kl. 10:00 - 11:3

Fredensvej 5A,

3060 Espergærde



May Jørgensen

mobil:2081 0846

e-mail: carsten1606@hotmal.com



Farum

Aktivitetscentret

Gedevasevang

Mandag kl. 13:00 - 14:45

Hestetangsvej 30A

3520 Farum



Jytte Albrechtsen

tlf. 4817 4740

mobil: 6150 4740 

e-mail: jytte.ebbe@lic-mail.dk


Frederiksværk

Festsalen, Rådhuset

Seniordans

Torsdag kl. 14:00 - 16:00

Rådhuspladsen 1

3300 Frederiksværk

Anni Jacobsen

Mobil: 2396 1252

e-mail: ajacobsen130@gmail.com


Helsinge

Trongården

Seniordans/Squaredans

Ulige uger

Mandag kl. 1400 - 16:00

Trongådsbakken 1

3210 Vejby

Anni Jacobsen

Mobil: 2396 1252

e-mal:ajacobsen130@gmail.com


Helsinge

Gribskov Seniorcenter

Tirsdag kl. 16:30 - 18:00



Parkvænget 22

3200 Helsinge



Nels Nielsen

mobil: 2145 4624

e-mail: nelsnielsen@outlook.com



Helsingør

Aktivitetscentret Hamlet

Lettere senordans

Mandag kl. 10:00 - 11:00

Siddedans

Mandag kl. 11:00 - 11:30

Alm. seniordans

Torsdag kl. 13:00 - 14:45


Kronborgvej 1C

3000 Helsingør

Lisbeth Møller-Jensen

tlf. 4921 1782

mobil: 6074 1487


Hillerød

Grønnegade centretOnsdag 16:30 - 18:00


Grønnegade 15

3400 Hillerød


Rita Nielsen

mobil: 29 40 17 54



Holte

Rønnebærhus

Aktivitetscenter

Torsdag kl. 15:30 - 17:30

Rønnebærvej 15

2840 Holte


Lise Klint

tlf. 4589 1836

mobil 2280 4533

e-mail: klintlise@gmail.com


Humlebæk

Hejrevangens

Selskabslokale

Onsdag kl. 10:45 - 13:00

Oscar Bruunsvej 11

3050 Humlebæk



Ritta Bundgaard

tlf. 4921 1751

mobil: 2465 2148


Hørsholm

Sophielund

Mandag kl: 14:00 - 16:00

Sophielund

Alsvej 85-91

2970 Hørsholm


Jytte Mølgaard

tlf. 4576 1124

mobil: 6131 2912

e-mail: molgaardjytte@gmail.com


Hørsholm

Kokkedal Kirkes Sognegaard

Torsdag kl.10:30 - 12:15

Højmose Vænge 2A

2970 Hørsholm



Jytte Mølgaard

tlf. 4576 1124

mobil: 6131 2912

e-mail: molgaardjytte@gmail.com


Kgs. Lyngby

RustenborgHuset

Tirsdag kl. 12:30 - 14:30

Rustenborgvej 1C

2800 Kgs.Lyngby


Lise Klint

tlf.4589 1836

mobil 2280 4533

e-mail: klintlise@gmail.com


Kgs. Lyngby

LKI´s lokaler

Fredag kl. 12:00 - 14:00

Hjørnet af

Carlshøjvej og Toftebæksvej

2800 Kgs. Lyngby


Lise Klint

tlf. 4589 1836

mobil 2280 4533

e-mail:klintlise@gmail.com


Roskilde

Plejehjemmet

Himmelev Gl. Præstegård

Der danses om fredagen i ulige uger kl. 14:30 - 16:30

Kontakt danselederen






Sognevej 124

4000 Roskilde

Anne-Mari Hartoft

tlf. 4615 0570

mobil 4042 0685

e-mail:

anne-mari.hartoft@mail.tele.dk


Rønne

Sagahuset

Torsdag kl. 13:30 - 15:30





Sagavej 2

3700 Rønne






Erna Lund

mobil: 2348 7060

e-mail: ernalund22@gmail.com

Ruth Larsen

tlf. 5695 0192

mobil: 5329 5909



Skibby

Skibby Ældre og

Aktivitetscenter

Mandag kl. 13:30 - 14:30



Nyvej 7 B

4050 Skibby





Inge Rasmussen

Tlf: 2674 8645

Mobil:

ier_skibby@hotmail.com